Пігментні плями: причини, види, методи боротьби
Гіперпігментація шкірних покривів є однією їх актуальних проблем в дерматокосметології. Пігментні плями являють собою обмежені ділянки шкіри більш темного забарвлення. Їх заведено відносити до косметичних дефектів, однак причини їх появи можуть бути пов'язані з порушеннями в роботі організму.

Пігментні плями на різних ділянках тіла стають приводом для занепокоєння. Вони викликають особливо великий дискомфорт, з'являючись на обличчі.

Причини пігментних плям
 • Захворювання внутрішніх органів, розлади в імунній, нервовій системах.
 • Метаболічні порушення.
 • Медикаментозна терапія - прийом цитостатиків, статевих гормонів, кортикостероїдів, протиаритмічних, протисудомних препаратів, антибактеріальних засобів.
 • Паразитарні та інфекційні хвороби.
 • Травмуючі косметологічні процедури (хімічний пілінг), ПУВА-терапія.
 • Пластичні операції та малоінвазивні втручання, наприклад, Стек гілок ліфтинг.
 • Тривалий прийом препаратів з протеолітичними ферментами.
Найчастіша причина появи гіперпігментації - старіння. З віком порушуються механізми вироблення меланіну - фарбувального пігменту. Ситуація ускладнюється з настанням у жінок менопаузи, коли встановлюється новий гормональний баланс.

Друга за частотою причина пігментації - вагітність. У цей період на стан шкіри впливають гормони. Як правило, після пологів проблема гіперпігментації йде сама по собі.
Діагностика пігментних плям

Проблема гіперпігментації добре знайома світлошкірим людям, а й у власників темної шкіри також зустрічаються подібні дефекти. Відтінок пігментної плями може варіюватися від світло-коричневого або червонуватого до сірого або чорного. Зазвичай гіперпігментовані ділянки розташовуються групами.

Якщо пігментні плями пов'язані з процесами старіння в організмі, то вони виникають разом з такими явищами, як зморшки, підвищена сухість, лущення та огрубіння шкіри. При цьому на вухах, щоках, носі можуть стати помітними тонкі вінки.

Зазвичай діагностика пігментних плям не викликає ускладнень, проте не варто нехтувати консультацією дерматолога. Це пов'язано з тим, що гіперпігментацію можна сплутати:

 • з себорейним кератозом (виглядає як темні нарости на шкірному покриві, схожі на бородавки);
 • рідними плямами, родимками;
 • лентиго (це - пігментний невус, який виглядає як темна пляма, що підніймається над шкірою).
Різновиди пігментних плям

Залежно від причин і механізмів виникнення гіперпігментацію ділять на дві групи:

 1. Первинна. Такі пігментні плями є єдиною клінічною ознакою групи захворювань. Ці гіпермеланози можуть бути вродженими й набутими, а також спадковими.
 2. Вторинна. В цьому випадку пігментація є обмежені зміни, які були викликані первинними морфологічними змінами шкіри, наприклад - висипаннями при інфекційних і неінфекційних дерматозах. Пігментні плями з'являються в результаті дії протизапальних цитокінів.
Вторинна гіперпігментація вважається залишковим явищем після перенесених шкірних патологій: псоріазу, екземи, атопічного дерматиту, акне, плоского лишаю, васкуліту. Зазвичай такі дефекти зникають з часом.

Види пігментних плям

 • Лентиго. Круглі або овальні вогнища гіперпігментації світло або темно-коричневого відтінку. Такі пігментні плями можуть з'являтися на тілі. Найчастіше виявляються на обличчі, шиї, руках, грудній клітці. Їхній появі сприяє сонячне опромінення і вік. У літньому віці можуть виникати синильна кератома. Це так звані старечі плями. Важливо провести диференціальну діагностику подібної пігментації з гістологічним аналізом, оскільки лентиго у літніх вважається передраковою патологією.
 • Веснянки (ефеліди). Пов'язані з вродженим підвищеною кількістю клітин-меланоцитів в шкірі. У вигляді невеликих пігментних плям локалізуються в області обличчя, а також на тілі - спині, грудях, руках. У весняний та літній період яскравість ластовиння збільшується, що можна помітити по фото, наприклад, після відпустки на морському узбережжі. Такі пігментні плями виникають у дітей 4-6 років, до 30 років їх кількість зазвичай зменшується. Розмір веснянок - 0,1-0,4 мм, межі чітко окреслені.
 • Вікові веснянки - пігментні плями на тілі, що з'являються у чоловіків і жінок 40-50 років. Вони локалізуються в області плечового пояса, у верхній частині грудної клітини (спереду і ззаду), а також в нижній третині передпліччя і на кистях. Ця форма гіперпігментації обумовлена віковими гормональними змінами в організмі та є частою причиною звернення до косметологів.
 • Хлоазма. Найбільш поширена форма гіперпігментації. На фото: у вигляді вона виглядає темні ділянки шкіри неправильної форми, темно-жовтого або темно-коричневого кольору. Її викликають порушення в роботі статевої системи. Найчастіше дефекти виникають на обличчі - лобі, щоках, верхній губі, ділянках навколо очей, перенісся, шиї. Такі пігментні плями з'являються у 90% жінок в період вагітності. Також причиною появи цих пігментних плям є надмірне сонячне випромінювання.
 • Мелазма. На відміну від хлоазми, цей різновид гіперпігментації пов'язана з проблемами в роботі печінки або надмірною дією ультрафіолету. Плями можуть з'являтися навесні, влітку або в період гормональних сплесків. Часто вони повністю не зникають, а лише світлішають.
 • Пігментний околоротовий дерматоз Брока. Пігментні плями розвиваються у жінок 30-40 років. Вони обумовлені дисфункціями яєчників, розладами органів травлення. Плями виглядають як осередки з розпливчастими або чіткими краями, локалізовані в області носогубного трикутника. Колір - жовтувато-коричневий.
Профілактика пігментних плям

Для того, щоб попередити гіперпігментацію шкірних покривів, необхідно подбати про надійний захист від сонячного випромінювання. Саме воно є основним провокативним фактором появи пігментних плям. Важливо постійно використовувати сонцезахисні засоби з фактором захисту SPF не менше 15. Такі препарати повинні захищати як від альфа-випромінювання, так і від бета-випромінювання (цю інформацію можна прочитати на упаковці або в інструкції).

Від появи пігментації захищають головні убори та одяг, що закриває руки й ноги. Можна використовувати парасольку від сонця. Також не забувайте про сонячні окуляри. В цілому не рекомендується виходити на вулицю в години підвищеної сонячної активності (з 10:00 до 16:00).

Захистити шкіру від вільних радикалів і запобігти утворенню пігментних плям допомагають антиоксиданти. Це, в першу чергу, - вітаміни E і C.

Як позбутися від пігментних плям?

Профілактика - найкраща стратегія в боротьбі з таким недоліком шкіри. Використання сонцезахисного крему, прийом вітамінів, правильний догляд і турбота про здоров'я всього організму дозволяють зменшити ризик виникнення пігментних плям на тілі та обличчі.

Прибрати гіперпігментацію допомагають також рецепти народної медицини. Пігментні плями на обличчі та тілі стають малопомітними або зникають при регулярному застосуванні маски з петрушки, суниці, вівсянки, огірка з додаванням лимонного соку. Також освітлити шкіру може біла глина, суміш перекису водню і яблучного оцту.

Вся сила цілющих рослин сконцентрована в аюрведичній косметиці. Такі кошти від пігментних плям на обличчі й тілі допомагають делікатно прибрати ці недосконалості. Шкіра стає більш свіжою і пружною, зволоженою і здоровою. Переконатися в цьому можна, зробивши фото до і після застосування аюрведичного крему Клирвин. Ви точно помітите різницю!
Косметичний засіб.

Інтернет-магазин товарів для краси і здоров'я - Айфіто. Ознайомитися з усім асортиментом інтернет магазину Айфіто можна на сайті ifito.com.ua

Виробник: АТ «РеалКосметікс», 140102, Московська обл., Раменський р-н, м. Раменське, вул. Карла Маркса, д. 5.
Імпортер: ТОВ «БАД-АЛТАЙ», Україна, м. Київ, пров. Балтійський, 20А
Адреса для прийняття скарг споживачів: Україна, м. Київ, 04073, а/с 31 (для ТОВ «БАД-АЛТАЙ»).
Гаряча лінія 0800 508 31 90 (дзвінки зі стаціонарних телефонів в межах України безкоштовні).
Сreated by Level Media